Środowisko pracy – MacOS X + IDE

Jakość pracy (a co za tym idzie nasza wydajność) zależy od dobrze skonfigurowanego środowiska pracy. Nie ma tutaj znaczenia czy pracujemy na Windowsie, Linuxie bądź też na MacOS X. Istotne jest to, abyśmy posiadali wszystkie potrzebne nam narzędzia.

W moim przypadku używanym systemem jest ostatni wymieniony – MacOS X. Powodów jest kilka.

Po pierwsze – Unix. Większość usług hostingowych działa na różnego rodzaju dystrybucjach Linuxa, zatem mam dużo mniejszą rozbieżność pomiędzy środowiskiem developerskim, a produkcyjnym niż w przypadku Windowsa.
Po drugie – sprzęt z którym ten system współpracuje, od kiedy przesiadłem się na MacBooka, nie jest możliwy powrót na laptopa innego producenta, wszystko idealnie ze sobą współgra, banalne w konfiguracji i codziennym użytkowaniu (chociaż jak z każdym urządzeniem zdarzają się większe i mniejsze fackupy).

Wiadomo jednak, że system operacyjny to nie wszystko. Od czego zatem zacząć, co jest potrzebne do efektywnej pracy?

Jako podstawa programisty to odpowiednie IDE (ang. Integrated Development Environment). Od niego zależy komfort pracy, szybsze wyłapywanie błędów podczas pisania, podpowiadanie, kolorowanie składni, czy inspekcje.

PhpStorm_splashscreen

W swojej karierze miałem okazję pisać w wielu aplikacjach, od zwykłych edytorów, które oferowały jedynie kolorowanie składni, poprzez bardziej rozbudowane (Notepad++, TextMate, Sublime Text 2), aż po dedykowane programy do dewelopowania – Pajączek NxG, NetBeans, Eclipse. Poszukiwania swoje zakończyłem w momencie, kiedy w ręce wpadł mi PhpStorm. Fakt, że nie jest to tanie rozwiązanie (na chwilę obecną koszt rocznej licencji to wydatek rzędu 199€), natomiast jeżeli ktoś poważnie podchodzi do tworzenia aplikacji w php, prędzej czy później zacznie z niego korzystać – na początek można skorzystać z 30-dniowego triala, żeby poznać pełne możliwości tejże aplikacji.

O wszystkich zaletach i wyższości tego oprogramowania od reszty postaram się opisywać sukcesywnie na łamach swojego bloga wraz z przykładami zastosowania ważniejszych funkcjonalności.