Witaj, świecie!

Tak właśnie!

Każdy z nas ma za sobą swoje pierwsze „hello world”, w końcu to podstawy. Sam pamiętam, kiedy dumnie stworzyłem coś takiego:

Na pierwszy rzut oka, wygenerowana strona nie różniła się niczym, od jej statycznego odpowiednika, lecz mimo to, coś w środku dawało wiele radości (przecież udało się wrzucić plik na serwer i po wpisaniu adresu widzieliśmy jak wspaniale witamy się ze światem).

Dobrze pamiętam swoje początki, a było to już dobre 12-13 lat temu. Za przewodnik służyła mi Biblia PHP od Heliona, a jako edytor zwykły notatnik, który następnie ewoluował do Pajączka. Dzisiaj oczywiście nie wyobrażam sobie życia bez dobrego IDE, które potrafi przyspieszyć pracę nawet 20-krotnie – na chwilę obecną jest to oczywiście PhpStorm od JetBrains.

Jak się okazało pisanie w php nie było wcale takie trudne, odrobina logiki i leciał IF za IFem – nie muszę wspominać, że obiekty lub wzorce typu MVC to była jeszcze czarna magia, więc tworzone „stronki” były głównie przeplatanką html’a z php, które niejednokrotnie doprowadzały do oczopląsu w momencie kiedy trzeba było wyedytować kawałek kodu.

MySQL, co to jest, z czym to się je? To dopiero był prawdziwy nosql. Pierwsze aplikacje opierały się na plikach, wszystko zapisywane do zwykłych plików tekstowych, gdzie w osobnych liniach przechowywane dane rozdzielane pipe’ami. Liczniki odwiedziń, księgi gości, komentarze, czy całe strony – fakt, nie było terabajtów danych, więc można było sobie pozwolić na każdorazowe otwieranie pliku i parsowanie jego zawartości, aby wyświetlić treść użytkownikowi końcowemu.

Tyle tytułem wstępu.

Chciałbym w tym miejscu dzielić się swoją wiedzą, ciekawymi zagadnieniami z dziedziny php, środowiska pracy, czy wartych uwagi technologii, które mogą ułatwić codzienną pracę. Mam nadzieję, że każdy odnajdzie coś pomocnego dla siebie.